ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2013 cz.2 - Wystawa MAKE ME

dodano: 29 październik, 2013

Konkurs i wystawa make me! to jeden ze znaków rozpoznawczych Łódź Design Festival. Od sześciu lat w szczególny sposób przyciąga uwagę widzów, mediów i ekspertów. Skierowany jest do projektantów w wieku od 20 do 35 lat zgłaszających prace z zakresu wzornictwa przemysłowego i grafiki, w tym również z dziedziny tkanin, mody, szkła, ceramiki. 

Poniżej prezentujemy projekty, które spodobały nam się najbardziej:
 
 

 

 Re_ed

AP DIZAJN

Agata Zambrzycka, Piotr Górski

 
 
Re_ed to w pełni biodegradowalny taboret. Jako podstawowych materiałów konstrukcyjnych użyto  trzciny, trocin i cementu. Trzcina zastępuje nogi siedziska – uformowana w zbity element jest bardzo wytrzymała, nie gnije pod wpływem wilgoci i jest ognioodporna. Specjalnie przygotowana mieszanka cementu i trocin służy jako masa spajająca trzcinę. Mieszanka ta podlega biodegradacji, jest wytrzymała, ale jednocześnie stosunkowo lekka w porównaniu do betonu z kruszywem mineralnym. Projekt powstał na zlecenie firmy Tartak Jagodno, która swoją siedzibę ma na terenie Zalewu Wiślanego, bogatego w trzcinę pospolitą.
 
 
 
 
 
LESS
Agnieszka Mazur
 
LESS to drewniane okręgi ograniczające powierzchnię, które odwołują się do doświadczenia talerza lub misy. Nie zamykają jednak przestrzeni - domykają ją w płaszczyźnie dwuwymiarowej. Wykonane są z giętego drewna – delikatnego i nieinwazyjnego. Spełniając minimalne wymagane założenia obiektu ograniczającego przestrzeń, wprowadzają wrażenie porządku i kontroli. Mogą mieć wiele zastosowań.
 
 
 
DE.SERKI
Aleksandra Satława 
 
DE.SERKI to zestaw trzech desek do krojenia i podawania polskich serów.
Forma projektu inspirowana jest ostrymi, „romboidalnymi" wzorami występującymi w architekturze i kulturze Podhala. Jednocześnie nawiązuje do kształtu foremki służącej do wyrabiania oscypków. 
 
Jedna strona deski służy do krojenia, druga do podawania. Trzy rozmiary zostały dostosowane do różnych rodzajów polskich serów. Największa deska z szesnastoma wgłębieniami ma służyć do podawania okrojonego sera, bryndzy, a także redykołek z żurawiną. Średnia deska przeznaczona jest na oscypka czy gołkę, a mała na twaróg. 
 
 
 
 
 Beza Elementy – Plastry
Beza Projekt
 
Kątowniki w formie plastrów umożliwiają samodzielne konstruowanie i majsterkowanie.  Zwykle takie detale traktowane są technicznie, tym razem stają się istotnym elementem mebla lub konstrukcji. Poprzez materiał, wykończanie, kształt i kolor oddziałują i definiują charakter mebla. Nie trzeba przykręcać ich równo, chaos wpisany jest w ich design. Zestaw składa się z 8 różnych kątowników aluminiowych, które mają wiele możliwości użycia.
 
Kątowniki są początkiem całej serii elementów, dla kreatywnych użytkowników, w  dalszej kolejności planowane są: podsufitka do lamp, podkładki do mebli zabezpieczające podłogę przed rysowaniem, listwy przypodłogowe. Zwykle zaniedbane, niewidoczne i źle działające, tym razem mogą stać się ozdobą i twórczym wyzwaniem. 
 
 
 
 
stołek barowy
Hanna Ferenc 
 
Projekt stołka barowego, stworzony przez Hannę Ferenc opiera się na założeniu, że część produkcji można przekazać w ręce użytkownika. I choć na rynku istnieją firmy, które wykorzystują energię klienta do montażu, to jednak nie pozostawiają przestrzeni na twórczą interakcję. W tym projekcie między użytkownikiem a meblem zachodzi taka interakcja, A w jej efekcie tworzy się nie tylko relacja „odbiorca-towar”, ale także „wytwórca-dzieło”. 
 
Na projekt składają się proste elementy, z których w łatwy sposób można wytworzyć mebel, w warunkach domowych. Aby stworzyć własny stołek barowy, należy mieć: białą rurę, która ostatecznie staje się też elementem konstrukcji stołka, elementy do wyginania i prosty film instruktażowy.
 
 
 
 
Fruwająca huśtawka
Justyna Zubrycka 
 
Justyna Zubrycka do prostej konstrukcji huśtawki dodała skrzydła zaprojektowane w taki sposób, aby podczas ruchu wahadłowego naśladowały w naturalny sposób lot ptaka lub anioła. Dziecięce marzenia o lataniu na skrzydłach pegaza, autorka spełniła dzięki nieskomplikowanemu i subtelnemu zabiegowi.
 
Projekt huśtawki wykorzystuje wyłącznie naturalne materiały: drewno lite (dąb), sznur konopny oraz filc z wełny owczej, który jest powtórnie wykorzystanym materiałem poprodukcyjnym.
 
 
 

Pic-nic
Marzena Krupa
 
Pic-nic to stolik plenerowy jednorazowego użytku. Zaprojektowany został z myślą o piknikach w mieście, więc zrobiony jest tak, aby można było zabrać go wszędzie ze sobą. Dzięki zastosowaniu tektury falistej, jest lekki i tani, a jednocześnie zachowuje sztywność pozwalającą na swobodne
użytkowanie. Dodatkowo można na nim rysować i nadrukowywać elementy graficzne lub reklamowe. Tektura, z której jest wykonany pochodzi z recyklingu i może ulec ponownemu przetworzeniu. 
 
 
 
 
Acutobtus LAMP
Monika Szczepańska
 
 
Acutobtus LAMP jest abażurem skonstruowanym z myślą o wykorzystaniu ogólnodostępnego na rynku zawieszenia na żarówkę E27. Podstawę obiektu stanowią szablony wycięte mechanicznie z arkuszy polipropylenu. Formę przestrzenną nabywa w trakcie łączenia poszczególnych zakładek sznurkiem bawełnianym. Półprzezroczysty polipropylen typu „clear”, rozprasza światło i tłumi ostre świecenie żarówki. Szablon w kolorze białym z wyciętym kołem umożliwia optymalne oświetlenie płaszczyzny, nad którą wisi lampa. Może spełniać funkcję lampy sufitowej, podłogowej lub stołowej. 
 
Produkt powstał w odpowiedzi na hasło: low-cost design. Oparty jest na najprostszym rozwiązaniu technicznym, z wykorzystaniem taniego w produkcji materiału. Acutobtus LAMP jest więc alternatywą dla tanich produktów pochodzących z masowej produkcji. 

 

 

Nomada – niezbędne życiowe minimum

Nina Woroniecka

 
Współczesne społeczeństwo jest coraz bardziej mobilne. Czasy, gdy nasze życie toczyło się wokół jednego miejsca można zaliczyć do przeszłości. Młodzi ludzie żyją dynamicznie. Częste przeprowadzki i małe metraże podnajmowanych przestrzeni zmuszają ich do posiadania niewielkiej ilości rzeczy. 
 
O meblach nie można już myśleć „stacjonarnie”. Ciężkie i majestatyczne przedmioty nie sprawdzają się w nowej rzeczywistości. Prostota, łatwość montażu i mobilność to nowe jakości, których oczekują użytkownicy – współcześni „nomadzi”. W odpowiedzi na ich potrzeby 
powstał projekt Niny Woronieckiej. Autorka zainspirowana ideą minimalizmu, postanowiła zaprojektować meblowy „niezbędnik”.
 
Modułowy zestaw zaprojektowany dla współczesnych nomadów składa się z podstawowych mebli, lekkich i prostych w montażu. Po złożeniu tworzy jedną, mobilną całość. W skład zestawu wchodzą: materac, stół, dwa stołki, lampka, regał oraz pudełka na rzeczy osobiste. Wszystkie elementy mieszczą się w skrzyni, która wraz z półkami tworzy regał, a wieko skrzyni jest jednocześnie blatem stołu. Całość wykonano z lekkich i łatwo dostępnych materiałów (sklejka brzozowa, aluminiowe ceowniki i stalowe pręty).

 

 C-chair

Wiktoria Szawiel

 
C-chair to krzesło wykonane ze sklejki – jego kształt jest wynikiem studiów nad ergonomicznymi i wytrzymałościowymi właściwościami tego materiału. Zamiast dodawać tapicerkę bądź poduszki, oparcie i siedzisko krzesła zostały nacięte, tak aby zwiększyć komfort siedzenia. Pod wpływem ciężaru osoby siedzącej, oparcie i siedzisko wyginają się, dopasowując się do kształtu ciała. Dzięki temu, podczas siedzenia odnosi się wrażenie elastyczności i miękkości podparcia.