ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2013 cz.1 - Wystawa MUST HAVE

dodano: 25 październik, 2013

MUST HAVE  to plebiscyt, w którym już od trzech lat wybierane są najciekawsze produkty pochodzące od polskich projektantów lub producentów. Przeglądu rynku i wyboru najlepszych i najbardziej wartościowych przykładów dokonuje specjalnie zaproszona Rada Ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów i najważniejszych w kraju ośrodków wzornictwa. Nominowane produkty nie tylko muszą pochodzić z Polski, powinny być także dostępne w sprzedaży.


 
MUST HAVE jest nieodpłatnie nadawanym znakiem jakości, którym polskie firmy posługują się w kraju i za granicą. Powstał, aby pokazywać dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów.
My wybrałyśmy najciekawsze naszym zdaniem propozycje:
 
 
 
 
 
Sofa HOVER 
projekt: Tomek Rygalik 
producent: PROFIm
 
HOVER zaprojektowany został z myślą o nowoczesnych, przestronnych wnętrzach. To połączenie oryginalnej stylistyki i zaawansowanej technologii. Kubełek jest tak wyprofilowany, aby spełniać wszelkie wymogi ergonomii, a zastosowanie najwyższej jakości pianek wylewanych, o precyzyjnie dobranych parametrach sprawia, że sofa jest niezwykle komfortowa.
 
 
 
 
Lampa 360°
projekt i produkcja: Bongo Design
 
Lampa jest wynikiem minimalistycznego i bezkompromisowego podejścia do projektowania. Występuje w dwóch wersjach – wysokiej i niższej, które różnią się wysokością stojaka. Starannie wykonany klosz, powstał z jednego bloku drewna sosnowego. Zastosowano specjalnie opracowany system, który umożliwia zatrzymanie klosza w pełnym obrocie 360°. Stojak jest wykonany ze stali wysokiej jakości, lakierowanej proszkowo.
 
 
 
 

Krzesło DIAGO 
projekt: Tomek Kempa, Filip Ludka, Megi Malinowska 
producent: Tabanda
 
DIAGO czyli na ukos! Niektórzy mówią, że stworzenie krzesła to prawdziwe wyzwanie dla projektanta. I rzeczywiście, podczas pracy nad tym projektem głowy projektantów parowały od różnych pomysłów i rozwiązań. Wymyślając DIAGO postanowili wyjść za próg swojego sklejkowego świata. Krzesło inspirowane jest japońskim origami, dali także poszaleć liniom i płaszczyznom, których nie powstydziłby się najlepszy szlifierz diamentów z Antwerpii. Do tego cała orkiestra kolorów: można wybrać słoneczny żółty, pastelowy błękit, miętowy zielony, koralowy czerwony, popielaty biały, szaro-niebieski czy grafitowy szary. 
 
 
 
 
 

Krzesło 3+ 
projekt i produkcja: Zieta Prozessdesign
 
 
3+ to kolejna technologia stabilizacji blachy rozwijana przez Zieta Prozessdesign. 3+ CHAIR najlepiej sprawdza się w przestrzeniach biurowych, poczekalniach i w hotelowym lobby. Galwanizowana wersja krzesła jest jeszcze bardziej wytrzymała i doskonała do użytku
zewnętrznego.
 
 
 
 
 
Ławka Swing 
projekt:  Jan Kochański 
producent: Delivie
 
Bujanie towarzyszy człowiekowi od narodzin. Jako niemowlęta jesteśmy kołysani do snu, jako dzieci bawimy się na huśtawkach. W tym ruchu jest coś co daje człowiekowi poczucie spokoju i radości. Bujana ławka to sposób na przywołanie tego uczucia i miłe spędzenie czasu we dwoje. Ławka wykonana jest w całości ze stali, którą poddano ręcznemu szlifowaniu tak, aby punkty spawania nie były widoczne. Dzięki temu Swing zachowuje idealnie gładką powierzchnię i elegancki wygląd.

 

 
 
 
Stół MAX 42, ławka MAX 43 
projekt: Wayne Maxwell Design 
producent: Dller
 
Stół i ławka powstały z połączenia dwóch rodzajów litego drewna. Nowoczesną formę i funkcjonalność zawdzięczają zestawieniu solidnego, pokrytego naturalnym olejem, dębowego blatu i kontrastowej, pomalowanej farbą akrylową, sosnowej podstawy.

 

 

Stołki Trefle 

projekt: Piotr Kuchciński 
producent: Noti
 
Trefle to wyjątkowa interpretacja popularnego stołka. Jego charakterystyczna forma kształtem przypomina czterolistną koniczynę. Rodzina składa się z 3 typów siedzisk w
różnych wielkościach: pufa, taboret i hocker. Dodatkowo pufa może pełnić funkcję stolika, dzięki niezależnemu nakładanemu blatowi. Do wyboru są różne warianty wykończeń szycia.

 

 
 
 

Fotele RM58 
projekt: Roman Modzelewski 
producent: Vzór
 
Zaprojektowany w 1958 r. był jednym z pierwszych projektów mebli wyprodukowanych z wykorzystaniem laminatu poliestrowo-szklanego. W 2012 r. fotel zadebiutował ponownie, w ramach kolekcji marki VZÓR, tym razem jako obiekt seryjny, wykonany z wykorzystaniem
nowych materiałów (PE) i technologii (rotoformowanie).

 

 

 

 

Fotel Prop 

projekt: Studio Szpunar (Nikodem Szpunar, Kamila Niedzwiedzka) 
producent: Paged
 
Mebel z drewna bukowego, łączący cechy krzesła i komfortowego fotela z podłokietnikami. Charakterystyczna konstrukcja oparta jest o tradycyjne elementy toczone oraz sklejkowe oparcie. Klasyczna sylwetka została wzbogacona o subtelnie zaznaczone elementy wykonane tradycyjną dla firmy Paged technologią gięcia drewna. W płaszczyznach podparcia dla łokci zastosowano podcięcia, które eksponują naturalny sposób łączenia drewna. Dostępny w wersjach z siedziskiem i oparciem sklejkowym oraz z tapicerką.
 
 
 
 
 
 
Rodzina lamp MUM
projekt i produkcja: Piotr Kuchciński, Małgorzata Bernady
 
Lampy MUM są owocem kilkuletniej współpracy projektowej duetu Kuchciński/ Bernady. Powstały jako wynik inspiracji rękodziełem i zachwytu nad prostą formą. Wpisują się w nurt projektowania pro-ekologicznego i recyclingowego. Wełna używana do ich produkcji może być surowcem pozyskiwanym z odpadów pozostających w produkcji mebli tapicerowanych. Lampy MUM mają 5 różnych wielkości, składane są z powtarzalnych modułów stelaży i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Lampy wiszące mogą być śmiało wykorzystywane także jako lampy stojące. Nadają się do wnętrz mieszkalnych oraz do przestrzeni publicznych.
 
 
 
 
 
CLIMB Shelving System  (CLIMB system półek)
projekt: Bashko Trybek 
producent: LaChance
 
Climb to modularny system półek. Konstrukcja składa się ze stalowych profili, które w oryginalny sposób stają się podparciem dla półek z litego drewna. W kolekcji producenta system półek występuje w dwóch wersjach: kolorowej – półki z drewna bukowego i wersji czarnej – półki z drewna orzechowego.

 

 

 

Balia Beza 

projekt: Beza Projekt 
producent: Acrea
 
Umywalka Balia jest jednym z elementów kolekcji łazienkowej zaprojektowanej przez pracownię Beza Projekt i wykonanej przez firmę Acrea z zaawansowanego materiału powierzchniowego DuPont™ Corian®. Inspiracją dla tej serii produktów był kształt drewnianych balii i mis na wodę. Tradycyjna forma w zestawieniu z nowoczesnym materiałem DuPont™ Corian® stanowi kombinację ponadczasową, a meble w tej stylistyce, ustawione we wnętrzu łazienki ocieplają ją i nadają domowy charakter. Seria produktów Balia została stworzona w ramach kolekcji MyBath.

 

 

 

Pościel Sensenia 

projekt: Maria WiteckaMagda Jonas-Poławska 
producent: Sensenia
 
Sensenia to antyalergiczna pościel lniana i pledy o nowoczesnym, miejskim designie. Wyjątkowe połączenie luksusu z naturalnym pięknem. Wykorzystywany w produkcji specjalnie zmiękczany 100% len, jest miły i miękki w dotyku. Dbałość o każdy szczegół oraz autorski design są dowodem na to, że naturalne produkty lniane mogą być piękne i nowoczesne.
 
 
 
 
 

Alexander’s Seven Stones 
projekt: Arkadiusz Majewski 
producent: Red Bird
 
Innowacyjne klocki drewniane, które rozwijają wyobraźnię, uczą cierpliwości oraz dają wyobrażenie tego co w życiu ważne.

 

 

 

Kolekcja MODERN 

projekt: Barbara Rydzak 

producent: Manufaktura w Bolesławcu
 
Elementy ręcznie wykonywanej i zdobionej zastawy stołowej w unikatowy sposób łączą tradycje bolesławieckiej ceramiki (stempelkowa metoda zdobienia, charakterystyczny
kobaltowy wzór) ze współczesnymi normami estetycznymi przejawiającymi się w bardziej zgeometryzowanych, minimalistycznych formach oraz delikatnym wzorze stemplowania (miękki wzór z drobnych stempelków nakładanych po łuku).

 

 

 

Kolekcja Porcelany „Great Inventors” (Wielcy wynalazcy)

projekt: Kaja Kusztra  
producent: Kristoff
 
Ponadczasowi przedstawiciele humanizmu kreślący kierunki rzeczywistości, którzy do dziś pozostają niedocenionymi outsiderami. Na ile o nich pamiętamy? W subtelny sposób z
zakamarków przeszłości wydobywa ich współczesna grafika Kai Kusztry, wkomponowując szkice w barokowy relief fasonu produkowanego w fabryce Kristoff nieprzerwanie od 1936 roku. Śniadaniowa kolekcja „The Great Inventors” pobudzi Twój umysł, inspirując na cały dzień.
 
 
 

 

 

Kolekcja Porcelany „Touch of Blue” („Dotyk Błękitu”)

projekt: Modus Design (Marek Cecuła, Dagmara Kopała) 

producent: Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A. 

 

 Każde z naczyń należących do tej serii zostało ręcznie zanurzone w soli kobaltu, która tworzy na porcelanie delikatny i niepowtarzalny dotyk błękitu. Interwencja ludzkiej ręki „wyzwala" białą porcelanę z produkcyjnej monotonii. Mimo pozornej powtarzalności, każdy z obiektów jest unikalny. Głęboki błękit podkreśla  czystość materiału, dzięki czemu kobaltowe naczynia tworzą eleganckie tło do serwowania potraw.

 

 

 

Kolekcja Porcelany „White Breakfast” 

projekt: Magda Pilaczyńska 
producent: Kristoff
 
Inspiracją kolekcji „White Breakfast" zaprojektowanej przez Magdę Pilaczyńską dla porcelany Kristoff, była biel, czyli najbardziej podstawowa barwa porcelany. Biel jako baza, dopełniona delikatnymi, pastelowymi kolorami. Biel dodająca rzeczywistości delikatności, jak mleko porannej kawie. Grafiki budzą pozytywne skojarzenia i pozwalają na przyjemny i spokojny początek dnia.
 
 
 
 
 
Kolekcja porcelany „Linha Matrix” 
projekt: Bartek Mejor 
producent: Vista Alegre Atlantis
 
Kolekcja porcelany stołowej „Linha Matrix” powstała dla portugalskiej marki Vista Alegre, lidera branży ceramicznej na Półwyspie Iberyjskim. Motywem przewodnim kolekcji jest geometryczny wzór powtarzany w różnych wersjach na talerzach, misach i filiżankach.
„Linha Matrix” nawiązuje estetyką do asymetrycznej architektury dekonstruktywizmu i wykorzystuje możliwości współczesnych programów modelujących CAD. Cyfrowe modele przedmiotów zostały wiernie odtworzone przy użyciu drukarek 3D. Produkcja odbywa się poprzez wtłaczanie masy porcelanowej pod wysokim ciśnieniem do specjalnych form.